Główna tekst

Przedstawiamy Państwu kompendium wiedzy na temat depresji sezonowej, zwanej także depresją zimową czy jesienną, a popularnie nazywanej też zimową lub jesienną chandrą. Zaburzenia nastroju, koncentracji, snu i odżywiania związane z depresją sezonową wywołane są niedostateczną ilością światła słonecznego. Badania naukowe wykazały, że gdy zmniejsza się ilość naturalnego światła słonecznego, wówczas organizm odpowiada fizjologicznie na te niekorzystne warunki życiowe poprzez regulację poziomu wydzielania hormonów i aktywności biologicznej. W efekcie tych zmian mogą występować różne zaburzenia zdrowia – zarówno psychiczne jak i fizyczne. Mówiąc najprościej – czujemy się słabo, sennie i mamy mało energii do działania. Tęsknimy za Słońcem.
Sposobem na skuteczne leczenie objawów związanych z depresją sezonową jest stosowanie światłoterapii (zwanej też fototerapią lub terapią świetlną). Jasne światło emitowane przez lampy antydepresyjne lub przez inne urządzenia (słuchawki lub okulary do światłoterapii) reguluje rytm dobowy i przywraca naturalną równowagę w organizmie. 
Światłoterapia jasnym światłem to naturalna, bardzo efektywna i bezpieczna metoda wspomagająca leczenie depresji sezonowej, problemów z bezsennością, zaburzeń snu i odżywiania, a także łagodząca objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Codzienne stosowanie światłoterapii: dodaje energii, poprawia nastrój, zwiększa koncentrację, powoduje spadek senności i poprawia jakość snu. 
Lampy antydepresyjne są powszechnie używane w Finlandii, Szwecji i Norwegii – i właśnie skandynawskich producentów lamp można polecać ze względu na specyfikacje lamp, jakość produkcji a także minimalistyczne wzornictwo. Jednym z wiodących producentów lamp antydepresyjnych jest fiński INNOJOK.

Na naszej stronie internetowej www.depresjasezonowa.pl mogą Państwo zapoznać się z tematem depresji i światłoterapii przedstawionym ciekawie i rzetelnie przez prof. Łukasza Święcickiego – lekarza psychiatrę zajmującego się od lat zagadnieniami związanymi z depresją zimową i leczeniem światłem, który z powodzeniem stosuje też fototerapię (lampy przeciwdepresyjne) w Instytucie Psychitarii i Neurologii w Warszawie jako kierownik Oddziału Chorób Afektywnych.